נט"ל
  להיעזר   להכיר   ללמוד
 
 

הפעילויות במועדון

מועדון חברתי שיקומי- השימוש באומנויות

העבודה באמצעות אומנות מסייעת לנו לבטא רגשות, מחשבות וקשיים. לפעמים, המילים אינן מספיקות כדי לבטא חוויה. באמצעות האומנות החברים מבטאים את עולמם הפנימי ולומדים להתבונן ולהכיר אותו. עיבוד התכנים הללו מאפשר חיבור בין העולם הרגשי לעולם המציאות. עצם התהליך היצירתי אשר מתרחש מאפשר שינויים עמוקים, המתבטאים הן ביצירה והן ביוצר עצמו.  

עבודה באמצעות תנועה מניחה כי הגוף והנפש נמצאים בקשר הדוק ויש ביניהם השפעה הדדית. לגוף ולתנועתו יש מסר, סיפור רגשי- נפשי שהוא מנסה להעביר, בדיוק כשם שהמילים מנסות לעשות. מאחר והתנועה היא האמצעי הראשוני שלנו לתקשורת ולביטוי רגשות וצרכים, יש לה מקום כמו גם למילים.
בתוך גופנו אנו חיים ובתוכו מתקיימת תנועה מתמדת. לכן, גם אין צורך לדעת לרקוד או לנוע כדי להיעזר בתנועה. התנועה מתאימה לכל אחד. מטרת התנועה היא להקל ולהיטיב את החיים.

עבודה באמצעות ציור מעניקה לחבר תחושה של ביטחון. הפעילות האמנותית מעניקה תחושה של רשות גדולה יותר כחלק מהחופש היצירתי. גם מי שמתקשים להשמיע את קולם יכולים לתפוס מקום מעצם היותה של יצירת האמנות נוכחת בחדר. ביצירה כחלק מקבוצה, העבודה האמנותית בחלל אחד, פחות מאיימת כיוון שכולם עובדים באותו זמן.
עבודה באמצעות בישול - המטבח מהווה נקודת התייחסות ראשונית לעולם פנימי, רגשי וחברתי. אוכל על שלל טעמיו וריחותיו מלווה כל אחד מאיתנו, מציף אותנו בזיכרונות ו"פורט" על רגשות. היצירה ה"בישולית" מאפשרת פיתוח של מרכיבים רגשיים ותקשורתיים כמו: בטחון עצמי, מיומנות חברתית, אופטימיות, פתיחות, שיתוף והנאה.

בישול, הינו תחום אמנותי הנותן תוצרים מיידים והנאה משותפת מהתהליך ומהיצירה עם אחרים. החומרים ב"יצירה הבישולית" מגוונים ועם זאת, זמינים ונגישים לעוסקים בהם ומאפשרים המשך פעילות יצירתית גם בבית. תהליך היצירה נותן אפשרות לביטוי לא מילולי והזדמנות להבעה עצמית של רגשות בצורה קלה יותר.

עבודה באמצעות קרמיקה - הביטוי "חומר ביד היוצר" מבטא בדיוק ובפשטות את התכונה הבולטת של החומר- הוא גמיש, הוא נענה ליוצר והוא מאפשר אופני ביטוי רבים.
כך למשל מצד אחד הוא ישמש בידיו ליצירת אמנות רגשית, הבעתית, אישית. מצד שני אותו חומר יכול לשמש ליצירת אובייקטים פונקציונאליים, פרקטיים, יום יומיים. העבודה בחומר מאפשרת לימוד טכניקות עבודה רבות- בכל פעם נפתח צוהר חדש ונגלית עוד טכניקה שלא הייתה מוכרת ושאפשר לנצלה כדי להרחיב את טווח הביטוי והיצירתיות של היוצר.
תכונות אלו של החומר ושל העבודה בחומר הופכות אותו לכלי ביטוי עשיר במיוחד. כגמול נוסף יש לציין שהאפשרות לייצר מוצר- אמנות שימושית, שכל חבר ובן משפחה ישמחו בו, מעלה את הערך של היוצר הן בעיני עצמו והן בעיני זולתו.

עבודה באומנות מאפשרת לאדם לצאת מתוך הביטוי הרגיל של מילותיו, במיוחד כשהוא משוכנע שהוא לא מיטיב להתבטא במילים ולהמחיש מה עובר עליו. לעבודה באמנויות שמציע המועדון החברתי שיקומי, אין צורך בכישורים מיוחדים על מנת להתבטא, העבודה היא לא רק לשם יצירת אומנות כל שהיא אלא, לשם ביטוי חוויות פנימיות.
המטרות אם כן, של העבודה באומנויות עשויות להיות רבות ומגוונות כגון: הערכה עצמית, יחסים בינאישיים, יצירת קשר, התמודדות עם סימפטומים גופניים של חרדה ולחץ, בעיות רגשיות, תחושת 'תקיעות', קשיי התמודדות ועוד.

 

דרונט בניית אתרים