נט"ל
  להיעזר   להכיר   ללמוד
 
 

מהי טראומה?

 
 

 

בשפה היומיומית טראומה היא חוויה הגורמת מצוקה רגשית קשה. בשפה המקצועית טראומה היא מצב נפשי או התנהגותי הנובע מחוויה קשה כזו.


חוויה קשה בהשוואה לטראומה

לא כל אירוע לא נעים או אפילו קשה הוא אירוע טראומטי במובן המקצועי של המילה. אירוע הוא טראומטי כאשר האדם חווה שילוב של:

 תחושת איום מיידי על השלמות הפיזית ו/או הנפשית של עצמו או זולתו;
 הצפה של תחושות חוסר אונים או פחד.


נוסף על כך, השפעתו של האירוע הטראומטי מועצמת כאשר אין אנו מוכנים אליו. ברוב המקרים ההתרחשות הטראומטית היא פתאומית ואינה צפויה.

לפי הגדרה זו האירוע הטראומתי אינו חייב לקרות דווקא לי-
נכון. גם אם אנחנו צופים בהתרחשות קשה או אפילו רק שומעים עליה – גם אז אנו יכולים להיות מוצפים בתחושות של פחד וחוסר אונים. חוויה כזו עשויה להיות טראומטית עבורנו.

אם כך, במדינה שלנו כל אחד יכול לחוות טראומה-
כל אדם בכל מקום עשוי להיקלע לאירועים טראומטיים או לשמוע עליהם. בישראל, עקב הסכסוך הישראלי-ערבי, אנו חשופים יותר לאירועי טראומה הנובעים ממצבי מלחמה וטרור. במילים אחרות, בישראל אנו חשופים יותר לטראומה על רקע לאומי.

טראומה על רקע לאומי- נפגעי טרור ומלחמה


המשגה של עמותת נט"ל לטראומה אשר התרחשה אצל היחיד כתוצאה מהסכסוך הישראלי-ערבי על ביטוייו השונים. נט"ל מבקשת להבחין בין נפגעיה של טראומה זו לבין נפגעי טראומה כתוצאה מאירועים אחרים, כמו תאונות דרכים או התעללות. הייחודיות נובעת מהשילוב שבין התגובה של הפוסט טראומה של אותם נפגעים לבין ההקשר החברתי, הציבורי והלאומי שבו התרחשה הפגיעה.

אנו בנט"ל פועלים מתוך השקפת עולם שלפיה טראומה על רקע לאומי היא חלק בלתי נפרד ממציאות החיים בישראל. כולנו חשופים לטראומה.


כיצד טראומה משפיעה על אנשים


כולנו מגיבים לחוויות טראומטיות בצורה זו או אחרת. האופן שבו נגיב לאירוע טראומטי תלוי מצד אחד באופי האירוע, בעוצמתו ובמשכו, ומצד שני בהיסטוריה האישית שלנו, במידת התמיכה החברתית והמשפחתית שיש לנו וביכולת ההתמודדות הטבעית שלנו.

דרונט בניית אתרים