נט"ל
  להיעזר   להכיר   ללמוד
 
 

טרור ועקירה- טראומה מחוץ ומבית: השלכות על החברה הישראלית (דצמבר, 2005)


ב-1.12.2005 התקיים במרכז עינב לתרבות בתל אביב כנס מקצועי שנתי שארגנה עמותת נט"ל ואשר דן בהשלכות ההתנתקות ובמצוקות הקשורות בהמשך החשיפה לטרור הפלשתינאי. מטרת הכנס הייתה לחשוף ממצאים חדשים בנושא ולהביא את נושא הטראומה על רקע לאומי לסדר היום הציבורי.

בכנס הוקרן סרט שהכינה נט"ל בשם "פצועים בנפש", המציג שלושה תיאורי מקרה של אנשים שחוו טראומה על רקע לאומי, הגיעו לטיפול בנט"ל והצליחו להשתקם. אחד הסיפורים מתאר את הטראומה שחוותה משפחת זיו, עם מות בנם ליאור.

 

חברי הפאנל מימין לשמאל: פרופסור אלי ויצטום, פרופסור זהבה סולומון, ד"ר איתמר ברנע, גב' טלי לבנון, גב' מרים שפירא, ד"ר מרב מרמורשטיין


פרופ' אבי בלייך הציג בכנס זה נתונים מחקריים על אודות התמודדות עם מצבי טרור אינטנסיביים. המחקרים, שנערכו ב-2002 וב- 2004, מראים מגמה מעורבת. שיעור ההפרעה הפוסט-טראומטית נשאר יציב למדי (9%–9.4%), תחושת הביטחון השתפרה והדיווח עלדיכאון וירידה בתפקוד פחתו, בעוד שיעור תסמיני הדחף והצורך בטיפול נפשי עלה. גב' מרים שפירא הציגה בהרצאתה נתונים עדכניים לאותה תקופה על מצבם של העקורים שלושה חודשים מאז ההתנתקות. ד"ר רות פת הורנצ'יק הציגה לראשונה פרויקט "טף- תקן בשדרות". מדובר בפרויקט רב-מערכתי הכולל סדנאות להעצמת התמודדות עם מצבי לחץ עבור הורים לפעוטות וצוותי חינוך במעונות יום.

           פרופסור אלי ויצטום ופרופסור אבי בלייך
          עם הספר בעריכתם "בריאות הנפש בצל 
הטרור: הנסיון הישראלי"

           דן מרגלית שהרצה על תמורות החברה
            הישראלית בראי התקשורת

  

ההזמנה לאירוע 

 

                                                    

 

  

דרונט בניית אתרים