נט"ל
  להיעזר   להכיר   ללמוד
 
 

הקרנת הסרט "ואלס עם באשיר" 2008


ארי פולמן לחם במלחמת לבנון הראשונה. הוא לא זכר דבר ממנה. לעומת אחרים, שאולי לא מעוניינים להיזכר וההדחקה מיטיבה עמם, פולמן בחר לצאת למסע ולבנות את סיפור המלחמה שלו.
"ואלס עם באשיר" הוא סרט דוקומנטרי ואנימטור- פרדוקס המלווה את הסרט כולו ומעצים את חווית הצפייה בו. זהו מסע של חשיפת אירועים קשים, צלקות מהשירות המוביל אל הטבח הנורא בסברה ושתילה.

אורי קליין, מבקר הסרטים, היטיב לתאר את הסרט כשכתב:
"בדרכו, "ואלס עם באשיר" מעלה לדיון את כל הסוגיות שהעסיקו את הקולנוע הישראלי - ואת התרבות הישראלית כולה - מאז ומעולם: היחס למקום ולהיסטוריה שלו; מקומו של הפרט בתוך הקולקטיב, ובתוך המקום וההיסטוריה; ההתמודדות עם אירועים שעיצבו את השיח הלאומי; תחושות הסבל והאשמה, המהולות ברחמים עצמיים, המאפיינות את היחס של הפרט לביוגרפיה הפרטית שלו, לביוגרפיה של האחר וגם לסיפורו של המקום כולו, שבו הביוגרפיות האלה משתלבות; מהותו של ההווה שעוצב על ידי העבר; ומהותה של המציאות המעוצבת על ידי כל אלה".
(http://www.mouse.co.il/CM.articles_item,392,209,24233,.aspx)

נט"ל ביקשה לקשר את הסרט של פולמן לעשיתה, דרך אחד מהפרויקטים החשובים ביותר בהם היא עוסקת "פרויקט חיילים משוחררים" הקורא ללוחמים אשר שירתו במלחמות ישראל וחוו אירועים קשים המציפים אותם גם שנים לאחר האירוע הטראומתי עצמו- להרים טלפון לקו הפתוח של נט"ל ולקבל תמיכה טלפונית או טיפול פסיכולוגי יחיד או קבוצתי.
נתונים ממחקרים מראים כי 10% מכל הלוחמים בכל מלחמה, עתידים לפתח תסמינים פוסט טראומתיים, לכן, העשייה סביב הנושא, העלאת מודעותו לציבור וקריאה לאוכלוסייה זו לבוא לקבל עזרה באם הם מעויינים או זקוקים לה- הנה משימה חשובה מאין כמוה.

אל אירוע ההקרנה אשר התרחש ביום שישי בבוקר 29 באוגוסט הגיעו כ-250 מוזמנים, אשר תרמו לאירוע מכספם ומזמנם ובאו ללמוד על התופעה, גם דרך הסרט ולאחר מכן מדבריו של פרופ' אבי בלייך, ראש ועדת ההיגוי בנט"ל.

נט"ל מודה לכל התורמים אשר הגיעו להקרנה, לעיריית תל אביב ולצוות הסנימטק, לארי פולמן אשר תרם את הסרט לאירוע ולחברות: טרה, נביעות סביון ועידית על הסיוע בקבלת הפנים.

 

דרונט בניית אתרים