נט"ל
  להיעזר   להכיר   ללמוד
 
 

התמודדות עם חרדה אישית ועם הילדים

חרדה אצל ילדים: פחד מסוג אחר

דברים מפחידים קורים לילדים כל הזמן. הם נופלים מהאופניים, נפצעים תוך כדי משחק, מורה נוזף בהם, כלב גדול נובח, ולפעמים סבא או סבתא האהובים הולכים לעולמם. ברוב המקרים האלה ילדים פוחדים, כועסים, עצובים או מבולבלים לזמן מה ולאחר מכן שוב ממשיכים בחייהם. גם אם הם נזכרים בעבר ושוב חווים תחושה של עצבות או כעס הרי שתחושות אלה אינן פוגעות באופן משמעותי ביכולתם לעשות את הדברים שהם אוהבים ועושים בדרך כלל.

טראומה היא פחד מסוג אחר. כשאדם, צעיר או מבוגר, חווה איום על חייו, על שלמותו הגופנית או הנפשית, תהליכים רבי עוצמה פועלים בתוכו. הגוף והנפש מזהים סכנה ונכנסים למצב חירום שבא לידי ביטוי גופני בדפיקות לב מואצות, מתח שרירי, הזעה או סחרחורת ולידי ביטוי נפשי בעוררות מוגברת. אלו הן תגובות נורמליות של הגוף ושל הנפש למצבי חירום והן נועדו להכשיר אותנו להתמודד איתם. אין פלא שלאחר חשיפה לאירוע טראומטי ותחת השפעתן של התגובות הללו, אנשים רבים, צעירים כבוגרים, יחוו סימפטומים חריפים כמו קושי לישון, סיוטים, או חרדה.

אולם, קורה שמערכת האזעקה הגופנית-נפשית שזיהתה את הסכנה ועוררה את מערכות החירום הטבעיות "נתקעת" ואינה מכבה את עצמה גם בחלוף זמן. זכרונות חודרניים מהאירועים ממשיכים לרדוף אותנו ואנחנו נמצאים במצב קבוע של פחד וחרדה, ערים ומחפשים כל הזמן סימני סכנה. או שאנחנו נסוגים והופכים מרוחקים, אדישים, כהים רגשית, מנסים להימנע מכל דבר שעשוי להלחיץ או להפחיד או לעורר אותנו אף יותר. אם מצב זה נמשך לאורך זמן הוא משפיע על התפקוד היומיומי שלנו.

חלק מסימני התגובה של ילדים לטראומה הם קלים לזיהוי. תינוקות בוכים ונצמדים יותר ממה שהם בוכים ונצמדים בדרך כלל. ילדי גן חוזרים להרטיב או למצוץ אצבע או שהם מגמגמים. ילדים בגיל בית ספר מתקשים להתרכז או שהם מתלוננים על כאבי ראש ובטן, בחילה או חלומות רעים. לצד סימנים ברורים אלה ישנם סימנים שהם פחות ברורים ושקל לפספס אותם או להבין אותם לא נכון. למשל, קל יותר להבחין בילד שמתעורר בלילה בצעקות מאשר בילד עם פנים שחסרה בהם הבעה.

פנו אלינו לקו הסיוע של נט"ל: 1800-363-363 או בצ'אט דרך עמוד הבית של נט"ל www.natal.org.il

 

כך תתמודדו עם החרדה

עקרונות התמודדות להורים

הנחיות כלליות להתמודדות עם חרדה של ילדים, לפי קבוצת גיל

הרפייה לילדים

הרפייה למבוגרים

דרונט בניית אתרים