נט"ל
  להיעזר   להכיר   ללמוד
 
 

"צבעי הנפש" – האמנויות בטיפול במרחב הטראומטי

 

ביום חמישי,  8.1.09, התקיים במרכז כנסים ואירועים בשפיים כנס מקצועי של עמותת נט"ל בשיתוף אוניברסיטת לסלי.

 

איום קיומי מפעיל אצלנו מנגנונים הישרדותיים ארכאיים וזכרונו מוטבע, מוצפן ונשלף לעיתים קרובות באופן לא מילולי, במיוחד כשמדובר בנפגעים פוסט – טראומטיים. זו אחת הסיבות המרכזיות לשימוש באמנות כשפה שאינה מילולית כאמצעי לאיוורור ולעיבוד חוויות טראומטיות. העשייה האמנותית מחברת את היוצר אל הכוחות ואל תחושה של שליטה, מול תחושות קשות של אובדן וחוסר אונים המאפיינים את המטופלים הפוסט טראומטיים.

לכן, קיימת חשיבות רבה להיכרות תחום הטיפול באמנויות במצבי דחק וטראומה ובחרנו להתמקד בנושא זה.

 

הכנס נערך בימי מלחמת "עופרת יצוקה". ימים בהם הטיפול בנפגעי חרדה והמודעות לטראומה עלו לכותרות בכל אמצעי התקשורת וקיבלו סיקור נרחב מתמיד. בדיעבד, הרלוונטיות של הכנס ותכניו, היו משמעותיים מאוד ומשובי המשתתפים היו בהתאם.

 

דר' אילן קוץ נשא את הרצאת הפתיחה "היצירה היא יצר וצורה" שהתייחסה לפסיכוביולוגיה ואבולוציה  באמנות ולמרכיבים הטיפוליים ב"עשיית" אמנות. לקריאת ההרצאה.

עבודת נט"ל בשדרות תחת האיום המתמשך של הקאסמים והשימוש בציורי ילדים ככלי להתערבות בניידת הפסיכולוגים המופעלת בעיר מזה שנתיים, הובאה ע"י דר' רוני ברגר וגב' רינה לרנר מהצוות הקהילתי.

עבודתה של האמנית הרב תחומית מיכל היימן הודגמה בהרצאתה "מעשה באמנות שמתקיפה חיבורים" המשולבת בקטעי וידאו .

 

 

לאחר ארוחת הצהרים משתתפי הכנס לקחו חלק פעיל במגוון סדנאות, אשר הפגישו אותם עם שיטות אבחון והתערבות באמצעות תחומי האמנות המגוונים של הבעה, יצירה, תנועה, פסיכודרמה, אמנות פלסטית ועוד.


 

 

                                            הסדנא של סמדר אימור "הקול המרפא"


האמן חנוך פיבן חבר לצוות מטפלות באמנות אשר העבירו יחד סדנת תרפיה באמנות – "ציור בחפצים".

בסדנא ניתנה הזדמנות למשתתפים להכיר את האמן ודרכו המיוחדת ובעזרת היצירה במהלך הסדנא לאפשר התבוננות מחודשת אל העצמי.

 

דיון ברומן "אשה בורחת מבשורה" מאת דויד גרוסמן הביאה דר' דורית הופ, שהדגיש את הרבדים המודחקים והמוכחשים של המציאות הישראלית – מציאות של חיים בצל טראומה מתמשכת.

 

בסיום הכנס התקיימה הרצאה חוויתית  בה נחשפו המשתתפים לשפת "גאגא" שפה אותה יצר אהד נהרין אשר מדגימה את הכח המרפא של התנועה. ההרצאה הונחתה על ידי דניאל אגמי וצוות מורי "גאגא" אשר שיתפו את הקהל בהתנסות פעילה.

 

דרונט בניית אתרים